Zapraszamy do
Stadnina

Adipisicing ipsum odit labore quas laboriosam Impedit asperiores distinctio officiis sequi nesciunt Quas atque vero minima odit ratione repudiandae. Maiores similique sed at optio ab! Praesentium consectetur porro veritatis ipsum! Dolor mollitia alias explicabo quae ipsa voluptatem? Sit accusamus modi inventore nisi mollitia. Aperiam architecto quaerat harum eveniet placeat Corporis aspernatur beatae iusto ab natus Exercitationem tenetur officiis sed molestiae?

Słowo ,,Racot’’ nieodparcie kojarzy się z hodowlą koni. I nic w tym dziwnego! Racockie wierzchowce znane są bowiem na niemal całym świecie, a historia miejscowego Zakładu Chowu Koni sięga roku 1925.

Trzy lata później, na mocy dekretu Ministra Rolnictwa i Reformy Rolnej, został on przekształcony w Państwową Stadninę Koni. Obok - Janowa Podlaskiego i Kozienic była to trzecia tego typu placówka w międzywojennej Polsce. W tym miejscu bezwzględnie należy wspomnieć o Władysławie Siemieńskim, który był nie tylko pierwszym dyrektorem stadniny, lecz także jej organizatorem. Tradycje hodowlane kontynuowano w Racocie po wojennej zawierusze, specjalizując się w rasach: Wielkopolskiej i Szlachetnej Półkrwi.

W 1995 roku w stadninie nastąpiły spore zmiany natury organizacyjno - prawnej. Na bazie części ówczesnego gospodarstwa państwowego powołano do życia Stadninę Koni ,,Racot’’ Sp. z o.o, nad którą nadzór właścicielski aktualnie sprawuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Hodowla

Stadnina Koni Racot od lat 20 XX wieku zajmuje się hodowlą koni rasy wielkopolskiej i szlachetnej półkrwi.

Konie wielkopolskie to rasa powstała na skutek uszlachetniania miejscowych koni przedstawicielami ras wschodniopruskich i trakeńskich. Duży udział w ich rozwoju miały także konie pełnej krwi. Ostatecznie rasa została ustanowiona w 1956 roku. W całości rasa ta została wyhodowana w naszym kraju na skutek krzyżówki miejscowych koni z rasą trakeńską, wschodniopruską, berberyjską, końmi pełnej krwi angielskiej oraz arabami. W efekcie powstały konie szlachetne, charakteryzujące się niezwykłą wytrzymałością. Zmiany przyniosła II wojna światowa. Po jej zakończeniu hodowla koni wielkopolskich przybrała dwa kierunki – na północy Polski krzyżowano konie trakeńskie i wschodniopruskie, tworząc konie mazurskie, z kolei na terenie Poznania z krzyżówki dwóch odmian wyhodowano konia poznańskiego. Dopiero z czasem obydwie rasy upodobniły się do siebie i w drugiej połowie lat 60. Ujednolicono rasę, nazywając ją wielkopolską.

Narastające w Polsce zapotrzebowanie na konie wierzchowe o wysokich predyspozycjach sportowych, przydatnych do różnych dyscyplin jeździectwa , w okresie , kiedy hodowane konie półkrwi były w typie koni wszechstronnie użytkowym było podstawową przyczyną podjęcia się pracy hodowlanej nad wytworzeniem nowej rasy koni. Początkowo koń szlachetny półkrwi powstał na bazie klaczy wielkopolskich i małopolskich, które były krzyżowane ogierami hanowerskimi. Dla ujednolicenia pogłowia użyto ogierów hanowerskich i pełnej krwi angielskiej.

Dlaczego my?

  1. Stadnina realizuje program utrzymania stada klaczy matek dwóch ras(wlkp,sp) który stanowi strategiczny cel działania. Podstawowe stado liczy obecnie 35 klaczy elitarnych. Nad całością hodowli formalną pieczę sprawuje Polski Związek Hodowców Koni.
  2. Program hodowlany zakłada doskonalenie stada w kierunku potęgowania cech sportowych przy zachowaniu: urody, szlachetności, efektownego ruchu, wytrzymałości oraz dzielności.
  3. Koń naszej hodowli to świetny skoczek, WKKW-ista, a także dobry zaprzęgowiec. Koń nadający się zarówno do sportu wyczynowego, amatorskiego jak i do rekreacji. Materiał hodowlany uzyskiwany w Stadninie Koni Racot trafia do Stad Ogierów , Stadnin, prywatnych hodowców i Klubów Sportowych.
  4. W celu ciągłego poprawiania jakości hodowanych przez nas koni, wszystkie młode klacze poddajemy polowej próbie dzielności. Do stada matek wcielamy tylko klacze o najlepszym rodowodzie , eksterierze i te które pozytywnie zdały próbę.
  5. Do hodowli dobieramy ogiery, które po za dobrym rodowodem, charakterem i prawidłowym eksterierem wyróżniały się w sporcie.
  6. Sukcesy naszych koni na zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej są dowodem na to, jak doskonały materiał genetyczny posiada stadnina .